مشاوره راه‌اندازی رستوران، خرید تجهیزات رستورانی

  02191009939  سعادت آباد، نبش خیابان ۳۷ (ساختمان قدس)، پلاک۴، واحد ۱۷

سرو فراز

Homeمقالهانتخاب اسم رستوران | نکات و تکنیک‌ها

انتخاب اسم رستوران | نکات و تکنیک‌ها

انتخاب اسم رستوران

اهمیت انتخاب اسم رستوران به این دلیل است که اسم کسب‌وکار شما اولین چیزی است که مشتری با آن برخورد داشته و برروی او تأثیر می‌گذارد. این اسم علاوه بر تأثیر اولیه‌ای که در جلب نظر مشتریان دارد، قرار است در آینده تبدیل به برند شما شود. بنابراین باید به اندازه‌ی کافی برای انتخاب یک نام جذاب و تأثیرگذار وقت گذاشته و اسم مناسبی انتخاب کنید که در آینده مجبور به تغییر دادن آن نشوید. تغییر نام رستوران بعد از مشهور شدن می‌تواند خسارات غیرقابل جبرانی را به شما تحمیل کند. برای اینکه بتوانید اسم مناسبی برای رستوران خودتان انتخاب کنید، در این مقاله چند راهکار را به شما پیشنهاد خواهیم داد.

انتخاب اسم رستوران براساس مکان یا منطقه

شما می‌توانید انتخاب اسم رستوران را براساس منطقه یا شهری که در آن هستید انتخاب کنید. این کار باعث می‌شود که مشتری علاوه بر نام، محل رستوران شما را نیز راحت‌تر به یاد بیاورد. ازجمله این نام‌ها می‌توان به «رستوران ونک» یا «رستوران شاندیز» اشاره کرد. همچنین اگر رستوران شما نزدیک به یک مکان تاریخی یا جاذبه گردشگری معروف قرار دارد، می‌توانید از اسم آن مکان برای نامگذاری رستوران خود استفاده کنید. به‌عنوان مثال اگر رستوران شما در شهر توس و نزدیک آرامگاه فردوسی قرار دارد «رستوران فردوسی» یا «رستوران توس» می‌تواند نام مناسبی باشد. بدین طریق هم نام رستوران و هم نام مکانی که رستوران در آن قرار دارد به‌راحتی در ذهن مشتریان ماندگار خواهد شد.

انتخاب اسم رستوران براساس موضوعات معروف

یکی دیگر از روش‌های انتخاب اسم مناسب برای رستوران، استفاده از اسامی آیتم‌هایی مثل نام یک آهنگ یا نمایش تلویزیونی یا یک کاراکتر یا یک کتاب مشهور است. مزایای استفاده از این اسامی این است که پیش از این مشهور شده و بر سر زبان‌ها افتاده است. و شما با استفاده از نام آنها می‌توانید از شهرت آنها بهره‌برداری کنید. اسامی مانند «رستوران آلیس» یا «رستوران دورهمی» اسامی هستند که از روی نام یک کتاب و کاراکتر آن و همچنین یک نمایش تلویزیونی معروف الهام گرفته شده‌اند. به دلیل شهرت این اسامی، به خاطر سپردن آنها نیز بسیار آسان است.

استفاده از اسامی زبان‌های دیگر

اگر در رستوران شما غذاهای کشورهای دیگر سرو می‌شود، می‌توانید از اسامی متداول در همان کشورها استفاده کنید. بدین طریق مشتریان می‌توانند نوع غذایی که ارائه می‌دهید را تشخیص دهند. به‌عنوان مثال اگر غذای سوشی ارائه می‌دهید می‌توانید از اسمی مانند «رستوران سوشی» استفاده کنید. یا اگر غذاهای ترکی عرضه می‌کنید می‌توانید از اسمی مانند «رستوران کاساب» استفاده کنید.

انتخاب اسم هماهنگ با تم رستوران

در اغلب مواقع در زمان طراحی دکوراسیون رستوران، شما یک تم برای آن انتخاب می‌کنید. در این صورت می‌توانید اسم رستوران را هماهنگ با تم رستوران انتخاب کنید. به‌عنوان مثال، اگر یک تم پاییزی برای رستوران خود انتخاب کرده‌اید و رنگ‌های به‌کار رفته در محیط رستوران با استفاده از رنگ‌های پاییزی انجام شده و دکوراسیون با استفاده از آیتم‌های پاییزی طراحی شده است می‌توانید از اسمی مانند «رستوران پاییزه» استفاده کنید. همچنین اگر از تم‌های سنتی استفاده کرده‌اید و غذای سنتی سرو می‌کنید، اسامی مانند «رستوران هفت‌خان» یا «رستوران عالی‌قاپو» می‌توانند برای رستوران شما مناسب باشند.

انتخاب اسم رستوران براساس یک معنی شخصی

گاهی اوقات برخی اشخاص و اسم یا لقب آنها برای شما یک معنی و مفهوم خاصی دارند. به‌عنوان مثال پدر یا عموی شما سال‌ها رستوران‌دار بوده و شما آشپزی را از آنها آموخته‌اید و در نظر دارید نام و یاد آنها را حفظ کنید. در این صورت ممکن است بخواهید از نام‌هایی مانند «رستوران خان بابا» یا «رستوران خان عمو» استفاده کنید.

انتخاب نام رستوران بر آینده کسب و کار موثر است.

نکات مهم در انتخاب اسم رستوران

زمانی که تصمیم می‌گیرد تا یک اسم مناسب برای رستوران خود انتخاب کنید، لازم است که نکات مهمی را در نظر داشته باشید تا از یک انتخاب اشتباه جلوگیری کنید. در ادامه این نکات مهم را به شما یادآوری می‌کنیم:

استفاده از اسامی دارای لحن مثبت

اسمی برای رستوران خود انتخاب کنید که لحن مثبتی داشته باشد. هیچگاه از اسامی نامناسب و بی‌ادبانه استفاده نکنید. در غیر این صورت مطمئن باشید که بخش زیادی از مشتریان خود را از دست خواهید داد. اسامی مانند «ساندویچ کثیف» و امثال آن ممکن است به‌خاطر متفاوت بودن نام در کوتاه مدت بتوانند در جلب نظر دیگران موفق باشند، اما مطمئناً در جلب اعتماد مشتری موفقیت چندانی نخواهند داشت.

عدم استفاده از نام‌های تجاری ثبت شده

در انتخاب اسم رستوران خود هیچگاه از نام‌های تجاری ثبت شده استفاده نکنید. این کار دو مشکل عمده برای شما ایجاد خواهد کرد. اول اینکه شرکت مربوطه می‌تواند از شما شکایت کرده و بابت استفاده از نام تجاری خود مبلغ زیادی به‌عنوان خسارت دریافت کند. دوم اینکه چنین کاری در نظر دیگران به‌عنوان یک تقلید ناشایست تلقی شده و اثرات منفی بر کسب‌وکار شما خواهد داشت. بنابراین، پس از انتخاب یک اسم، در مورد آن تحقیق کرده و مطمئن شوید که یک نام تجاری نیست و پیش‌ازاین به ثبت نرسیده باشد.

از نام‌های کوتاه استفاده کنید

در نظر داشته باشید که برای رستوران خود یک اسم کوتاه انتخاب کنید. اگر نام انتخابی طولانی و پیچیده باشد، مطمئناً به خاطر سپردن آن مشکل و اغلب غیرممکن است. بهترین حالت انتخاب نامی یک کلمه‌ای است. چنین اسامی علاوه بر مدرن بودن به راحتی به خاطر سپرده می‌شوند.

در انتخاب اسم رستوران عجله نکنید

برخی اشخاص عجولانه تصمیم می‌گیرند که رستوران خود را راه‌اندازی کنند و لازم نمی‌بینند که برای انتخاب یک اسم مناسب وقت بگذارند. در نظر داشته باشید که اگر در کسب‌وکار خود به موفقیت دست یابید، این اسم تبدیل به برند شما خواهد شد. برخی از برندها پس از رسیدن به موفقیت و مشهور شدن مجبور شده‌اند نام خود را تغییر دهند، به همین دلیل متحمل خسارت‌های زیادی شده‌اند.

پس از انتخاب اسم آن را به ثبت برسانید

اگر در کار خود جدی هستید و قرار است کسب‌وکار خود را ادامه دهید و برندسازی کنید، پس از اینکه یک نام مناسب برای رستوران خود انتخاب کردید آن را به ثبت برسانید. با این کار، می‌توانید از سوء استفاده‌ی دیگران از آن نام جلوگیری کنید. می‌توانید تصور کنید که اگر پس از رسیدن به موفقیت، شخص دیگری پیش‌دستی کرده و نام رستوران شما را برای خود به ثبت برساند چه خسارت جبران‌ناپذیری به شما وارد خواهد شد.

سخن آخر

انتخاب اسم رستوران یک مرحله‌ی حساس و مهم در راه‌ اندازی رستوران است. در انتخاب یک اسم مناسب عجله نکنید و به اندازه‌ی کافی برای آن وقت بگذارید. شما اسامی کسب‌وکارهای مختلف را شنیده‌اید و از تأثیر هرکدام بر ذهن خود آگاهی دارید. می‌توانید از همین تجربه و تأثیری که اسم انتخابی شما می‌تواند بر دیگران داشته باشد در انتخاب یک اسم مناسب برای رستوران خود استفاده کنید. در اینترنت جست‌وجو کرده و انواع اسامی را مشاهده کنید. ممکن است در حین جست‌وجو و دیدن اسامی مختلف ایده‌های جالبی به ذهنتان برسد. به‌عنوان مثال می‌توانید از ترکیب دو اسم مختلف یک اسم واحد ایجاد کنید. همچنین لزومی ندارد که حتماً از اسامی موجود استفاده کنید، بلکه می‌توانید یک اسم مبتکرانه که تلفظ زیبایی هم دارد خلق کنید. در این صورت شما یک اسم اختصاصی و منحصربه‌فرد خواهید داشت که ارزش بسیار زیادی می‌تواند داشته باشد.

آیا تجربه نام‌گذاری رستوران دارید؟ با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

اگر هم نیاز به مشاوره دارید سوالتان را در بخش نظرات بپرسید. ما تلفنی هم پاسخگوی شما هستیم. جهت مشاوره با شماره 02122072006 تماس حاصل فرمایید.

مقالات مرتبط:

دیدگاه‌ها:

2 thoughts on “انتخاب اسم رستوران | نکات و تکنیک‌ها

  1. اسم خارجی رو مجوز میدن برای رستوران؟
    این رستوران هایی که اسمشون خارجیه دچار مشکل نمیشند؟

    1. سلام جناب سهیل
      قاعدتا اجازه نامگذاری رستوران با اسم خارجی وجود نداره. احتمالا این موارد مجوزهای ویژه ای دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شركت سرو فراز با بيش از ٢٠ سال سابقه كار و تجربه در زمينه صنعت هوشمندسازی رستوران،اتوماسيون فرآیندها و انجام پروژه با اكثر برندهای مطرح رستورانی و اتوماسيون با توجه به مشكلاتی كه از نظر امكانات،هزينه ،موجوديت محصولات و …در اين بازار موجه شناخته شده و اقدام به حل مشكل كردند.

سعادت آباد، نبش خیابان ۳۷ (ساختمان قدس)، پلاک۴، واحد ۱۷ - شرکت سرو فراز آرین