مشاوره راه‌اندازی رستوران، خرید تجهیزات رستورانی

  02191009939  سعادت آباد، نبش خیابان ۳۷ (ساختمان قدس)، پلاک۴، واحد ۱۷

سرو فراز

Homeمقالهطراحی منوی رستوران

طراحی منوی رستوران

طراحی منوی رستوران

منوی رستوران بدون شک یکی از مهم ترین بخش هایی است که صاحبان رستوران باید به آن توجه ویژه داشته باشند. این بخش آنقدر حائز اهمیت است که هنگام طراحی خود رستوران یا تجهیز کردن آن باید به آن توجه داشت. به طور کلی طراحی منوی دارای اصول و قوانینی است که طراحان باید به آن توجه کنند.

برخلاف آن چه که احتمالاً فکر می کنید برای جایگذاری هر آیتم در منو باید فکر کرد و دلیل آن را مشخص کرد. همچنین توجه به برخی اصول باعث می شود تا مخاطب راحت تر آیتم مورد نظر خود را انتخاب کند. در ادامه قصد داریم که اصول و قوانین طراحی منوی رستوران و هرآنچه که نیاز است در ارتباط با آن بدانید را شرح دهیم.

اصول و قوانین طراحی منو رستوران

منوی رستوران همانطور که گفته شد باید دارای استانداردهایی باشد. برای مثال تعداد صفحات، چیدمان ستون و آیتم ها، دسته بندی و حتی رنگ کاغذ منو همه از مواردی هستند که به صورت ناخودآگاه برای کسانی که قصد دارند از این منو چیزی انتخاب کنند مهم است. در ادامه بیشتر به به این اصول خواهیم پرداخت و فاکتورهای مهم را نیز بررسی خواهیم کرد. اگر قصد دارید منوی رستوران کافه خود را طراحی کنید یا به طور کلی به این کار علاقه دارید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

توجه به مثلث طلایی در منو

مثلث طلایی به قسمتی از منو گفته می شود که بیشترین توجه را به خود جلب می کند. مثلث طلایی شامل سه بخش در منو که شامل وسط، بالا سمت راست و بالا سمت چپ می شود. به طور کلی افراد وقتی منویی را در دست می گیرند ابتدا به وسط آن توجه می کنند. سپس به قسمت بالایی و چپ و راست آن می نگرند. بنابراین مهم است که اگر آیتم های ویژه ای در منو وجود دارد در این نقاط قرار بگیرند.

چیدمان منو

بخش بعدی که در طراحی منو باید مورد توجه قرار گیرد چیدمان منو است. منظور از چیدمان در واقع قرار گرفتن ستون ها و دسته بندی ها در منو است. این موارد باید به درستی و با فاصله مناسب و همچنین با فونت مناسب در کنار هم قرار بگیرند. به طور کلی بهتر است که منو دارای ستون های زیادی نباشد و همه چیز در نگاه اول مشخص باشد. اما در صورتی که این کار ممکن نبود باید ساده ترین حالت را حفظ کرد. این کار به مخاطبان اجازه می دهد انتخاب راحت تری داشته باشند. همچنین در چیدمان توجه به مثلث طلایی نیز مهم است. زیرا همانطور که اشاره شد، اولین نقاطی هستند که توجه را به خود جلب می کنند.طراحی و گرافیک منو

طراحی و گرافیک منو در نگاه اول نظر مشتری را به خود جلب می کند. برای مثال اگر در همان ابتدا یک منوی جذاب با طرح های هیجان انگیر روی میز او قرار بگیرد، انتخاب برای وی راحت تر می شود. در حالی که اگر یک منوی ساده و بی رنگ را ببیند، هیجان اولیه را نخواهد داشت. بنابراین طراحی و قرار دادن عکس ها می تواند بسیار تأثیرگذار باشد. همچنین اگر رستوران برای مثال ایتالیایی یا مکزیکی است می توان با توجه به رنگ ها و غذاهای آن کشور به طراحی منو پرداخت.

نوشتن توضیحات

خیلی اوقات پیش آمده که منوی رستورانی را مشاهده کرده ایم اما با سؤال هایی مواجه شدیم که در نهایت باید آن ها از گارسون می پرسیدیم. در صورتی که می توان اطلاعات لازم برای هر آیتم را در زیر آن نوشت. برای مثال این که مواد تشکیل دهنده آن غذا چه چیزهایی هستند باعث می شود تا مشتری ها به این اطلاعات آگاه باشند و دیگر نیازی به سؤال پرسیدن نداشته باشند. این کار همچنین باعث می شود تا در صورتی که فردی به چیزی حساسیت داشته باشد خود بتواند آن را در منو تشخیص دهد.

تقسیم بندی منو

کمی قبل تر اشاره شد که برای چیدمان ستون ها و آیتم ها باید توجه داشته باشید که خوانایی لازم را داشته باشند و در جای درستی قرار بگیرند. اما مسئله دیگری که باید به آن توجه کرد تقسیم بندی منوست. غالباً در رستوران ها چند تقسیم بندی با عنوان پیش غذا، غذای اصلی، دسر و نوشیدنی ها قرار دارد. بهتر است که بخش دسر در یک صفحه همراه با غذاهای اصلی قرار نگیرد. زیرا این کار باعث می شود افراد فقط یک غذای اصلی انتخاب کرده و دیگر به دسرها توجه نکنند. اما زمانی که دسرها در یک صفحه جدا قرار بگیرند، جلب توجه می کنند.

تعداد صفحات منو رستوران

یکی دیگر از اصول مهم در طراحی منو رستوران تعداد صفحات منو است. یک دید کلی وجود دارد که هر چقدر تعداد صفحات کمتر و خلاصه تر باشد بهتر است. اما خیلی اوقات اضافه کردن تعداد صفحات برای رستوران های بزرگ اجتناب ناپذیر است. مسئله ای که وجود دارد آن است که هر چقدر افراد انتخاب های بیشتری داشته باشند کار برای آنها سخت تر می شود. خیلی از افراد ترجیح می دهند منو تنوع خیلی زیادی نداشته باشد تا بتوانند به راحتی آن چه را دوست دارند انتخاب کنند. بنابراین بهتر است هنگام طراحی منو به تعداد صفحات توجه ویژه ای داشته باشید تا مشتری نیز انتخاب راحت تری داشته باشد و هنگام بررسی آیتم ها احساس گیجی نکند.

چاپ منو

می توان گفت منو ویترین آن رستوران است. بنابراین مهم است که یک کسب‌ و کار ویترین باکیفیتی داشته باشد. تا به اینجا به قوانین و اصولی که برای طراحی منو مهم است پرداختیم. اما بخش آخر آن، چاپ منوست. منویی که در نهایت به دست مشتری می رسد باید کیفیت خوبی داشته باشد. این کیفیت باعث حس خوبی برای مشتری می شود. همچنین در صورتی که از کاغذهای بی کیفیت برای چاپ منو استفاده شود، باید در بازه های زمانی کوتاهی آن را عوض کنید تا ظاهر خوبی داشته باشد.

جمع بندی

همانطور که خواندید طراحی منوی رستوران برای آن کسب و کار همانند ویترین عمل می کند و باید کیفیت بسیار خوبی داشته باشد تا توجه مشتری ها را نیز به خود جلب کند. اگر یک رستوران خیلی خوب دارای منوی بی کیفیت باشد، حس یک رستوران با کیفیت پایین را به مشتری انتقال می دهد.

بنابراین طراحی منو باید توسط افراد حرفه ای با داشتن دانش فنی و گرافیکی مناسب انجام شود. همچنین با توجه به اهمیت این موضوع بهتر است هر چند وقت یک بار منو را به روز کنید و اگر نیاز به تغییرات در راستای بهتر شدن است را انجام دهید.

مقالات مرتبط:

دیدگاه‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شركت سرو فراز با بيش از ٢٠ سال سابقه كار و تجربه در زمينه صنعت هوشمندسازی رستوران،اتوماسيون فرآیندها و انجام پروژه با اكثر برندهای مطرح رستورانی و اتوماسيون با توجه به مشكلاتی كه از نظر امكانات،هزينه ،موجوديت محصولات و …در اين بازار موجه شناخته شده و اقدام به حل مشكل كردند.

سعادت آباد، نبش خیابان ۳۷ (ساختمان قدس)، پلاک۴، واحد ۱۷ - شرکت سرو فراز آرین