مشاوره راه‌اندازی رستوران، خرید تجهیزات رستورانی

  02191009939  سعادت آباد، نبش خیابان ۳۷ (ساختمان قدس)، پلاک۴، واحد ۱۷

سرو فراز

Homeمقالهمدیریت پیک‌ های رستوران

مدیریت پیک‌ های رستوران

مدیریت پیک‌ های رستوران

اگر خدمات یک رستوران شامل تحویل سفارش در محل نیز باشد، مدیریت پیک‌های رستوران اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. همان‌طور که تحویل به‌موقع غذا می‌تواند در خوشنامی و شهرت یک رستوران تأثیر مثبت داشته باشد، عدم تحویل به‌موقع نیز می‌تواند باعث از دست دادن مشتری و افزایش نرخ ریزش شود. مدیران رستوران‌ها باید شناخت کافی در مورد فرآیند تحویل سفارش که یکی از زیرشاخه‌های کسب‌وکار آنها است داشته باشند. آنها بایستی براساس سایز کسب‌وکار و حجم سفارشات خود یک سیستم تحویل سفارش مناسب را ایجاد کنند. همچنین باید با چالش‌های آن آشنا بوده تا بتوانند آن را به‌خوبی مدیریت کنند. در این مقاله تلاش خواهیم کرد تا شما را با مدیریت پیک‌های رستوران و چالش‌های پیش‌رو آشنا کنیم.

اگر خدمات یک رستوران شامل تحویل سفارش در محل نیز باشد، مدیریت پیک‌های رستوران اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. همان‌طور که تحویل به‌موقع غذا می‌تواند در خوشنامی و شهرت یک رستوران تأثیر مثبت داشته باشد، عدم تحویل به‌موقع نیز می‌تواند باعث از دست دادن مشتری و افزایش نرخ ریزش شود. مدیران رستوران‌ها باید شناخت کافی در مورد فرآیند تحویل سفارش که یکی از زیرشاخه‌های کسب‌وکار آنها است داشته باشند. آنها بایستی براساس سایز کسب‌وکار و حجم سفارشات خود یک سیستم تحویل سفارش مناسب را ایجاد کنند. همچنین باید با چالش‌های آن آشنا بوده تا بتوانند آن را به‌خوبی مدیریت کنند. در این مقاله تلاش خواهیم کرد تا شما را با مدیریت پیک‌های رستوران و چالش‌های پیش‌رو آشنا کنیم.

مدیریت صحیح پیک‌های رستوران

وقتی مشتری برای صرف غذا به رستوران مراجعه می‌کند، به عواملی مانند کیفیت غذا، سطح سرویس‌دهی، فضای رستوران و مواردی از این قبیل توجه کرده و از این طریق در مورد شما و کیفیت کار شما قضاوت می‌کند. اما زمانی که مشتری سفارش غذای خود را از منزل یا محل کار خود سفارش می‌دهد، دو فاکتور کیفیت غذا و تحویل به‌موقع سفارش ملاک قضاوت او قرار می‌گیرند. در چنین حالتی، اگر سفارش مشتری سالم و در زمان معقولی به‌دست او نرسد، می‌تواند اثرات منفی زیادی در کسب‌وکار شما داشته باشد. ازاین‌رو، مدیریت پیک‌های رستوران در تحویل صحیح و به‌موقع سفارشات اهمیت بسیار زیادی دارد.

به‌همین منظور، مدیران رستوران‌ها باید یک سیستم دقیق و منظم تحویل سفارشات را برای رستوران خود پیاده‌سازی کنند تا با تحویل به‌‌موقع سفارشات مشتری، آنها را راضی نگه‌داشته و اعتبار رستوران خود را افزایش دهند. در ادامه، فاکتورهای مهم و قابل توجهی که می‌تواند در مدیریت پیک‌های رستوران مؤثر باشد را ذکر خواهیم کرد.

پیک رستوران درون‌سازمانی یا برون‌سازمانی

برای مدیریت پیک‌های رستوران، شما می‌توانید به دو روش پیک‌های موتوری را به‌کار بگیرید. استفاده از پیک‌های موتوری برون‌سازمانی و یا تجهیز و آماده‌سازی پیک‌های موتوری درون‌سازمانی. هرکدام از این دو روش مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. اگر رستوران خود را به‌تازگی راه‌اندازی کرده‌اید و حجم سفارشات بیرون‌بر شما کم است، طبیعتاً راه‌اندازی یک ناوگان پیک موتوری برای شما به‌صرفه نخواهد بود. همچنین ممکن است نخواهید خود را درگیر مسئولیت‌های مدیریت پیک‌های موتوری درون‌سازمانی کنید. در چنین وضعیتی می‌توانید تحویل سفارشات مشتریان را به پیک‌های موتوری برون‌سازمانی که در این زمینه تجربه و تخصص دارند واگذار کنید.

اما اگر رستوران شما تبدیل به یک برند شده است و حجم ثبت سفارشات بیرون‌بر بسیار بالا باشد، راه‌اندازی یک ناوگان پیک موتوری درون‌سازمانی می‌تواند برای شما بهتر باشد. استفاده از پیک‌های درون‌سازمانی چندین مزیت برای رستوران شما دارد. اول اینکه شما کنترل و نظارت بیشتر و دقیق‌تری بر سیستم تحویل سفارش مشتریان خود خواهید داشت. دوم اینکه شما یک ناوگان پیک موتوری اختصاصی که نام برند شما برروی بدنه‌ی آنها ثبت شده است در اختیار دارید که تردد آنها در سطح شهر می‌تواند جنبه تبلیغاتی نیز داشته باشد. سوم اینکه شما به این صورت می‌توانید در هزینه‌های خود نیز صرفه‌جویی کنید، چون برون‌سپاری تحویل سفارش به تعداد زیاد می‌تواند هزینه‌های سنگینی برای رستوران شما داشته باشد. چهارم اینکه داشتن پیک موتوری اختصاصی می‌تواند در جلب اعتماد مشتری و ارتقاء جایگاه برند شما تأثیر مثبت بسیار زیادی داشته باشد.

استخدام و آموزش پیک‌های رستوران

زمانی که شما تصمیم می‌گیرید که ناوگان پیک موتوری اختصاصی و درون‌سازمانی خود را راه‌اندازی کنید، استخدام و آموزش پرسنل مناسب اهمیت بسیار زیادی در مدیریت پیک‌های رستوران شما دارد. این افراد نماینده شما و بازتاب‌دهنده فرهنگ برند شما در برخورد با مشتری هستند. بنابراین، استخدام و به‌کارگیری افراد مناسب می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در بهره‌وری رستوران شما داشته باشد. به‌همین منظور بهتر است برای استخدام پرسنل پیک موتوری از متخصصین کارگزینی و منابع انسانی کمک گرفته شود. همچنین تست‌های شخصیت‌شناسی و روان‌شناسی برروی آنها انجام گیرد تا از سلامت رفتار آنها اطمینان حاصل شود.

از دیگر مواردی که در استخدام پرسنل پیک موتوری باید در نظر داشته باشید، آموزش صحیح آنها است. هر سازمانی دستورالعمل‌های خاصی برای رفتار با مشتریان خود دارد. رستوران شما هم از این امر مستثنی نیست. شما باید سیاست‌ها و دستورالعمل‌های رفتاری رستوران خود را به پرسنل آموزش داده و آنها را با فرهنگ سازمانی و برند خودتان هماهنگ و همسو کنید. باید به آنها آموزش دهید که نمی‌توانند در برخورد با مشتری رفتارهای سلیقه‌ای و واکنش‌های شخصی داشته باشند بلکه باید مطابق با دستورالعمل‌های مشخصی رفتار کنند.

مدیریت پیک رستوران

اهمیت بسته‌بندی و حمل‌ونقل مناسب

از دیگر عوامل مهم و مؤثر در مدیریت پیک‌های رستوران، انتخاب بسته‌بندی و حمل‌ونقل مناسب مواد غذایی است. صندوق‌هایی که برروی موتور پیک‌ها نصب می‌شود، باید برای حمل‌ونقل مواد غذایی مناسب باشند. این صندوق‌ها و همچنین بسته‌بندی مورد استفاده، باید غذا را تا زمان تحویل به مشتری گرم نگه‌دارند. ضمن اینکه باید به پرسنل پیک موتوری آموزش داده شود که چگونه با احتیاط رانندگی کرده و از دست‌اندازها دوری کنند تا غذا را سالم به‌دست مشتری برسانند. مطمئناً اگر مشتری یک غذای سرد شده که در طول مسیر تمام مواد آن بهم‌ریخته است را تحویل بگیرد، دیگر برای سفارش غذا با رستوران شما تماس نخواهد گرفت.

استفاده از تکنولوژی در مدیریت پیک‌های رستوران

برای اینکه مدیران رستوران‌ها یک سیستم تحویل سفارش کارآمد داشته باشند، لازم است که بر تمامی مراحل این فرآیند، یعنی از زمان تحویل سفارش توسط پیک از آشپزخانه تا زمان تحویل آن به مشتری نظارت داشته و این روند را پیگیری و کنترل کنند. با پیشرفت تکنولوژی و افزایش استفاده از اپلیکیشن‌های تلفن همراه، کنترل پیک‌های موتوری رستوران بسیار آسان شده است.

مدیران رستوران‌ها می‌توانند با پیاده‌سازی یک سیستم نرم‌افزاری پیگیری سفارشات، تمامی جوانب امور، از مرحله‌ی دریافت سفارش از آشپزخانه تا تحویل آن به مشتری را زیرنظر داشته و کنترل کاملی بر روند این فرآیند داشته باشند. با استفاده از این سیستم‌های نرم‌افزاری نه‌تنها مدیران رستوران، بلکه مشتری نیز می‌تواند مسیر حرکت پیک را مشاهده کرده و از زمان تقریبی دریافت سفارش خود آگاهی داشته باشد و از اینکه سفارش او در حال انجام است اطمینان حاصل کند.

علاوه‌براینها، این سیستم‌های نرم‌افزاری می‌توانند از بروز خطای پیدا نکردن آدرس توسط پیک نیز جلوگیری کنند. زیرا ممکن پیک موتوری به مسیر آشنا نباشد و نتواند آدرس مشتری را پیدا کند. در چنین مواقعی، این سیستم‌های نرم‌افزاری نزدیک‌ترین مسیر برای رسیدن به مقصد را برروی یک نقشه برای پیک موتوری مشخص می‌کنند و سفارش مشتری در کوتاه‌ترین زمان ممکن به او تحویل داده خواهد شد.

سخن آخر

در این مقاله شما را با مدیریت پیک‌های رستوران و مواردی که باید در نظر داشته باشید آشنا کردیم. در نظر داشته باشید که تحویل به‌موقع غذا در درجه اول اهمیت قرار دارد. ضمن اینکه غذا باید گرم و سالم به‌دست مشتری برسد. ازاین‌رو، تربیت و آموزش پرسنل فعال در این بخش اهمیت بسیار زیادی دارد. سعی کنید با در نظر گرفتن جریمه‌ها و پاداش‌های مناسب آنها را تشویق کنید تا عملکرد صحیحی داشته باشند. این روزها با شیوع بیماری کرونا، میزان سفارشات بیرون‌بر افزایش بسیار زیادی داشته است. به‌همین دلیل، مدیریت پیک‌های موتوری اهمیت بسیار بیشتری نسبت به گذشته پیدا کرده است. لذا ضرورت دارد که وقت و هزینه‌ی بیشتری برای این بخش از کسب‌وکار خود در نظر گرفته و تمرکز بیشتری برروی آن داشته باشید. با نرم افزار رستوران سپیدز می‌توانید مدیریت حرفه‌ای تری در پیک‌های رستوران داشته باشید.

مدیریت رستوران یعنی مدیریت تمام کارهای ریز و درشتی که هر کدامش به تنهایی می‌تواند منجبر به رضایت یا نارضایتی مشتری شود. چرا با ابزارهای مدرن و تکنولوژی این حوزه، مدیریت رستوران را برای خودتان ساده نمی‌کنید؟ ما در کنار شما هستیم تا رستوران خود را به بهترین ابزار تجهیز کنید. برای مشاوره با ما تماس بگیرید.

مقالات مرتبط:

دیدگاه‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شركت سرو فراز با بيش از ٢٠ سال سابقه كار و تجربه در زمينه صنعت هوشمندسازی رستوران،اتوماسيون فرآیندها و انجام پروژه با اكثر برندهای مطرح رستورانی و اتوماسيون با توجه به مشكلاتی كه از نظر امكانات،هزينه ،موجوديت محصولات و …در اين بازار موجه شناخته شده و اقدام به حل مشكل كردند.

سعادت آباد، نبش خیابان ۳۷ (ساختمان قدس)، پلاک۴، واحد ۱۷ - شرکت سرو فراز آرین