مشاوره راه‌اندازی رستوران، خرید تجهیزات رستورانی

   ۲۲۰۷۲۰۰۶  سعادت آباد، نبش خیابان ۳۷ (ساختمان قدس)، پلاک۴، واحد ۱۷

Homeمقالهمراحل راه اندازی رستوران از صفر تا صد

مراحل راه اندازی رستوران از صفر تا صد

مراحل راه اندازی رستوران از صفر تا صد

تمامی مراحل راه اندازی رستوران باید با صبر و حوصله کافی طی شود تا صاحب یک رستوران موفق و محبوب شوید. راه اندازی رستوران ممکن است هیجان‌انگیز یا طاقت‌فرسا باشد. تحقیقات نشان می‌دهد بیشتر از یک چهارم رستوران‌ها در همان سال اول شکست می‌خورند؛ بنابراین نباید رستوران زدن را یک کار آسان تلقی کنید.

ابتدا باید یک برنامه‌ریزی دقیق داشته باشید و سپس از ایده‌های رستوران‌های موفق الهام گرفته و بازاریابی کنید. اشتباهات رستوران‌های شکست‌خورده را بررسی کنید تا بتوانید در ساخت رستوران موفق عمل کنید.

همچنین اگر قصد راه اندازی فودکورت دارید، این مطلب می‌تواند برای شما نیز مفید باشد؛ زیرا مراحل راه اندازی رستوران شبیه به راه اندازی فودکورت است. یکی از تفاوت‌های این دو این است که در راه اندازی فودکورت باید هزینه بیشتری برای دکوراسیون داخلی صرف شود.

مرحله اول راه اندازی رستوران: سیاست‌های کلی

ابتدا در پاسخ به سؤال «چگونه یک رستوران راه اندازی کنیم»، بین تأسیس رستوران شخصی یا راه اندازی شعبه دیگر یک برند مشهور، یکی را انتخاب کنید. یکی از مهم‌ترین مزایای راه اندازی یک رستوران با نام یک برند مشهور، کاهش ریسک شکست به علت تبلیغات برند مذکور است. البته در این صورت، شما مجبورید مبلغی به برند مشهور پرداخت کنید. یکی دیگر از معایب این است که باید از اصول و سیاست‌های شعبه اصلی پیروی کنید و آزادی عمل خود را از دست می‌دهید.

اگر تأسیس رستوران شخصی را انتخاب کنید، باید بیشتر برای موفقیت رستوران خود زحمت بکشید و وقت بگذارید. در اوایل تأسیس مجبور خواهید شد آخر هفته و تعطیلات خود را نیز به کارهای مربوط به راه اندازی رستوران اختصاص دهید. باید موارد بسیاری مانند انتخاب نام، انتخاب محل رستوران، استخدام آشپزها و کارکنان ماهر، خرید وسایل موردنیاز، کسب مجوزها، خرید نرم‌افزار رستوران، تهیه منو و تبلیغات را در نظر بگیرید. در ادامه موارد ذکر شده را بیشتر توضیح می‌دهیم.

مرحله دوم راه اندازی رستوران: تخمین هزینه تأسیس رستوران

کمبود سرمایه برای راه اندازی رستوران، یکی از مهم‌ترین دلایل شکست رستوران‎ها محسوب می‌شود. پس از راه اندازی نیز با هزینه‌های دیگری نیز روبرو خواهید شد. اگر طبق یک برنامه‌ریزی دقیق پیش بروید و تمام موارد اشاره شده در این مطلب را رعایت کنید، ممکن است چند ماه بعد به سود برسید. مهم نیست قصد راه اندازی رستوران لوکس یا راه اندازی رستوران سنتی را دارید، قبل از هر کاری باید هزینه‌های یک سال اول را در نظر بگیرید. هزینه‌های تأسیس رستوران را می‌توان به چند قسمت زیر تقسیم کرد:

هزینه اجاره یا خرید مکان رستوران

مکان رستوران نقش مهمی در شکست یا موفقیت رستوران شما دارد. این هزینه به مواردی مانند منطقه‌ای که رستوران در آن واقع خواهد شد، مساحت رستوران و فاکتورهای دیگر بستگی دارد. طبیعی است که هزینه راه اندازی رستوران کوچک با چند میز و صندلی در پایین شهر از هزینه راه اندازی کبابی لوکس در بهترین منطقه شهر کمتر خواهد بود.

هزینه تجهیزات آشپزخانه   

اجاره یا خرید تجهیزات آشپزخانه تأثیر بسیاری روی هزینه‌های راه اندازی رستوران می‌گذارند. اگر در پرداخت هزینه‌های راه اندازی با مشکل مواجه هستید، می‌توانید به بازار تجهیزات دست دوم سری بزنید. حتماً به کیفیت این تجهیزات توجه کنید؛ زیرا در غیر صورت، مجبور خواهید شد هزینه‌های بیشتری برای خرید دوباره لوازم صرف کنید.

هزینه خرید مواد اولیه

برای طبخ غذاهای نوشته شده در منو باید مواد اولیه تازه‌ای تهیه کنید. البته برخی از مواد اولیه را می‌توان انبار کرد. طبق آخرین قیمت مواد اولیه و مقدار موردنیاز خود، هزینه خرید مواد اولیه را تخمین بزنید.

حقوق پرسنل

هر چه آشپزها و سایر پرسنل رستوران حرفه‌ای‌تر باشند، باید حقوق بیشتری به آن‌ها پرداخت کنید. همچنین فراموش نکنید که شما مالک کسب‌وکار هستید و باید حقوقی نیز برای خود در نظر بگیرید.

هزینه دکوراسیون

هر چه دکوراسیون رستوران شما زیباتر باشد، بیشتر مشتریان را جذب خواهد کرد. حتی ممکن است برخی از مشتریان با هدف عکس گرفتن با دکوراسیون به رستوران شما بیایند. به چند مغازه فروش دکوراسیون رستوران سری بزنید و قیمت صندلی، میز و سایر وسایل موردنیاز مشتری را جویا شوید.

هزینه بازاریابی و تبلیغات

بدون تبلیغات نمی‌توانید مشتریان زیادی جذب کنید. ابتدا از خود بپرسید با چه هدفی اقدام به ساخت رستوران کرده‌اید؟ چگونه مشتریان را به سمت رستوران جذب کنید؟ مشتریان به چه چیزی علاقه دارند؟

از روش‌های نوین تبلیغات استفاده کنید. البته اگر نمی‌توانید هزینه بسیاری برای تبلیغات صرف کنید، می‌توانید اقدام به تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی کنید. همچنین می‌توانید یک سایت کوچک نیز بسازید و برای رسیدن به رتبه‌های اول گوگل تلاش کنید.

سایر هزینه‌ها

هزینه‌های قبوض برق، گاز و آب، مجوزهای لازم، بیمه و سایر هزینه‌های غیرقابل پیش‌بینی را نیز باید در نظر بگیرید. اگر مرحله تخمین هزینه‌ها به‌‍خوبی پیش نمی‌رود، می‌توانید با یک شرکت مشاوره در زمینه راه اندازی رستوران مشورت کنید.

مرحله سوم راه اندازی رستوران: انتخاب لوگو و نام

در انتخاب نام رستوران توجه کافی کنید؛ زیرا این نام نشانگر رستوران شما خواهد بود و باید بتواند شما را از رقبا بهتر و متمایزتر نشان دهد. همچنین این نام باید با منو و دکوراسیون شما همخوانی داشته باشد. برای مثال، اگر قصد راه اندازی رستوران سنتی دارید، باید یک نام متناسب با آن انتخاب کنید. بهتر است نام انتخابی خود را ثبت کنید. اگر در مرحله انتخاب لوگو و نام موفق عمل کنید، رستوران شما صاحب مشتری‌های وفاداری خواهد شد؛ در نتیجه کسب‌وکار شما رونق خواهد گرفت.

مرحله چهارم راه اندازی رستوران: انتخاب محل رستوران

یکی دیگر از مهم‌ترین موارد در پاسخ به سؤال «چگونه رستوران بزنیم» این است که بهترین منطقه را برای رستوران انتخاب کنید. مطمئن شوید که منطقه موردنظر شما پرجمعیت باشد. با افراد باتجربه در این زمینه و مشاور راه انداز رستوران مشورت کنید تا بتوانید بهترین محله را انتخاب کنید.

بهتر است چند بار در رستوران‌های رقبا شام بخورید و قیمت و کیفیت غذاهای رقبای منطقه را تجزیه‌وتحلیل کنید. همچنین به فاصله مکان انتخابی با رستوران‌های رقبا نیز توجه کنید. سعی کنید در برخی موارد مانند کیفیت، تنوع منو و دکوراسیون بهتر از رقبا باشید تا بتوانید در تأسیس رستوران موفق عمل کنید.

مرحله پنجم راه اندازی رستوران: انتخاب آشپزان و سایر پرسنل

با استخدام آشپزان و کارکنانی حرفه‌ای می‌توانید مشتریان بیشتری جذب کنید. این افراد باید طبق ارزش‌های شرکت شما استخدام شوند تا بتوانند در مسیر پیشرفت رستوران شما گام بردارند. استخدام کارکنان به‌تنهایی کافی نیست. بلکه باید به آن‌ها آموزش‌هایی نیز داده شود.

مرحله ششم راه اندازی رستوران: خرید تجهیزات سخت افزاری

هر رستورانی به تجهیزات سخت افرازی مانند صندوق فروشگاهی، پرینتر حرارتی و تجهیزات جدیدتری مانند سفارش‌گیر اندروید و کیوسک سفارش‌گیر نیاز دارد. در ادامه به توضیح هر یک از موارد ذکر شده می‌پردازیم.

صندوق فروشگاهی

صندوق فروشگاهی یک نمایشگر لمسی است که به مدیریت رستوران و ثبت سفارشات سرعت می‌دهد. برای استفاده از صندوق فروشگاهی نیازی به موس یا کیبورد نیست و ظاهر زیبای آن، فضای رستوران شما را زیباتر نشان می‌دهد.

پرینتر حرارتی

هر رستورانی به یک پرینتر حرارتی نیاز دارد تا فاکتورهای نرم‌افزار رستوران را با وضوح بالا چاپ کند. همان‌طور که از اسم این سخت افزار پیداست، برای چاپ به جوهر نیازی ندارد و با استفاده از حرارت، فاکتورها را چاپ می‌کند.

سفارش‌گیر اندروید

با سفارش‌گیر اندروید کار مشتریان ساده‌تر شده و از شلوغی جلوی صندوق کاسته می‌شود. مشتری می‌تواند با استفاده از سفارش‌گیر، منو را مشاهده کرده و سفارش خود را ثبت کند. بلافاصله پس از ثبت، سفارش مشتری به آشپزخانه ارسال می‌شود. سفارش‌گیر اندروید باعث می‌شود مشتریان در زمان خود صرفه‌جویی کنند. سفارش‌گیر اندروید را می‌توان در گوشی و تبلت گارسون‌ها نصب کرد.

کیوسک سفارش‌گیر

مشتریان می‌توانند منوی رستوران را در کیوسک سفارش گیر لمسی مشاهده کرده و سفارش خود را ثبت کنند. همچنین امکان پرداخت با استفاده از دستگاه کارت‌خوان متصل به کیوسک سفارش‌گیر نیز وجود دارد. کیوسک سفارش‌گیر همانند سفارش‌گیر اندروید، در زمان مشتریان صرفه‌جویی می‌کند؛ زیرا دیگر لازم نیست برای ثبت سفارش به صندوق مراجعه کنند. همچنین رضایت مشتریان افزایش و هزینه کارکنان کاهش می‌یابد.

مرحله هفتم راه اندازی رستوران: خرید نرم‌افزار رستوران

مدیریت رستوران همیشه یکی از سخت‌ترین کارهاست؛ زیرا باید کارهای زیادی انجام دهید. با توجه به اینکه هر روز قیمت مواد اولیه و سایر تجهیزات بیشتر می‌شود، مجبورید منوها را اصلاح کنید. روزانه باید سفارش‌های زیادی ثبت کرده و میزها را مدیریت کنید. مهم نیست قصد راه اندازی رستوران کوچکی دارید یا بزرگ، بهتر است یک نرم‌افزار رستوران نصب کنید تا سود کسب‌وکار خود را افزایش داده و سختی‌ها را کاهش دهید.

نرم‌افزار رستوران سپیدز می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. با این نرم‌افزار به‌آسانی می‌توانید در هزینه‌ها و زمان پرسنل صرفه‌جویی کنید. نرم‌افزار رستوران سپیدز در سه نسخه با توجه به اندازه رستوران شما، تنوع منو و سایر موارد در سایت سرو فراز برای خرید فراهم شده است. یک نرم‌افزار رستوران باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • رابط کاربری جذاب در عین حال ساده‌ای داشته باشد.
 • به فروش آسان‌تر کمک کند.
 • سرعت بالایی داشته باشد.
 • انواع فروش را پشتیبانی کند.
 • دریافت گزارش‌های فروش و صندوق بر اساس مشتریان و ریز کالا
 • تفکیک روز، ماه و سال در این گزارشات
 • اتصال به پوز بانک، کیوسک سفارش‌گیر و انواع پرینتر
 • تعریف سطوح کاربران نرم‌افزار
 • تعریف منوها همراه با قیمت آن‌ها
 • تعریف مشتریان رستوران

مرحله هشتم راه اندازی رستوران: انتخاب منو

منو شما باید با قیمت‌های بازار هماهنگ باشد. اگر طعم و کیفیت غذاهای منو به‌خوبی دفعات قبلی نباشد، مشتریان دائمی خود را از دست خواهید داد. اگر منو پیچیده‌ای داشته باشید، ممکن است در تهیه آن با مشکل مواجه شوید. منو پیچیده در رستوران لوکس برخلاف رستوران سنتی می‌تواند جذاب باشد. اگر قصد راه اندازی رستوران سنتی دارید، بهتر است یک منو باکیفیت و ساده داشته باشید. آشپز شما باید بتواند غذاهای منو را با طعمی عالی طبخ کند.

مرحله نهم راه اندازی رستوران: جذب مشتری

بسیاری از رستوران‌هایی که شکست می‌خورند، با مراحل راه اندازی رستوران به‌ویژه روش‌هایی نوین جذب مشتری و بازاریابی آشنا نیستند. نحوه انجام تبلیغات برای جذب مشتری از اهمیت بالایی در موفقیت رستوران برخوردار است. بهتر است از روش‌های سنتی تبلیغات کمتر استفاده کنید؛ زیرا هزینه‌بر هستند و در دنیای دیجیتال کمکی به شما نخواهند کرد. همچنین برای تبدیل مشتری جدید به مشتری وفادار تدابیری بیندیشید. برخی از روش‌هایی که می‌تواند در جذب مشتری تأثیرگذار باشند، عبارت‌اند از:

 • ساخت سایت و بخش رزرو آنلاین
 • ساخت اکانت در شبکه‌های اجتماعی و پست تصاویری از غذاها و دکوراسیون رستوران
 • تبلیغات در مکان‌های شلوغ
 • تولید محتوای ویدیویی تبلیغاتی
 • ارائه تخفیف در مناسبت‌های خاص
 • میزبانی جشن‌ها
 • ملحق شدن به اپلیکیشن‌های غذا مانند اسنپ فود و بررسی دقیق نظرات کاربران
 • پست کردن آخرین اخبار رستوران در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام
 • تبلیغات از طریق افراد مشهور در شبکه‌های اجتماعی
 • ساخت باشگاه مشتریان رستوران برای تبدیل مشتریان جدید به مشتریان وفادار

مرحله دهم راه اندازی رستوران: کسب مجوزها

اکنون که با 9 مرحله از مراحل راه اندازی رستوران آشنا شدید و دیدید که تأسیس رستوران باید با برنامه‌ریزی دقیق و توجه به همه جنبه‌ها انجام شود، نباید کسب مجوزهای لازم را فراموش کنید. این مرحله از مهم‌ترین مراحل راه اندازی رستوران محسوب می‌شود و بدون آن نمی‌توان رستورانی را تأسیس کرد. قبل از راه اندازی رستوران باید اقدام به کسب این مجوزها کنید و هزینه آن‌ها بستگی به شهر شما دارد.

کسب مجوزهای لازم برای رستوران مانند سایر کارهای اداری به زمان نیاز دارد. در برخی موارد ممکن است چند ماه درگیر کسب مجوز باشید. ممکن است این مرحله طاقت‌فرسا باشد؛ ولی فراموش نکنید در صورتی که این مجوزها را کسب نکنید، مجبور خواهید شد هزینه چندبرابری برای پرداخت جریمه‌ها پرداخت کنید. تصور کنید پس از تلاش‌های بسیار و طی کردن تمامی مراحل راه اندازی رستوران، صاحب یک رستوران موفق شده‌‎اید، ولی ناگهان رستوران شما به علت عدم کسب مجوزهای لازم پلمپ می‌شود.

برخی از مجوزهایی که باید برای کسب آن‌ها اقدام کنید، عبارت‌اند از:

 • مجوز کسب رستوران
 • جواز بهداشت
 • جواز سلامت پرسنل
 • جواز اجرای موسیقی (اگر قصد استخدام یک خواننده را دارید)
 • جواز برند
 • مجوز مالیات بر ارزش افزوده

سخن آخر

مهم نیست قصد راه اندازی رستوران کوچک دارید یا بزرگ، ساخت رستوران شما باید به‌گونه‌ای باشد که موردپسند مشتریان واقع شود و آن‌ها از میل غذا در رستوران شما لذت ببرند. به علت شکست رستوران‌های متعدد در سال‌های اخیر، شرکت‌های راه انداز رستوران به وجود آمده‌اند تا شما را در مراحل راه اندازی رستوران یاری کنند. با مشورت با شرکت‌های راه انداز رستوران و استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت رستوران مانند نرم‌افزار رستوران سپیدز و نرم‌افزارهای تکمیلی می‌توانید در راه اندازی رستوران موفق عمل کنید.

آیا تجربه راه اندازی رستوران دارید؟ با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید. اگر هم نیاز به مشاوره دارید سوالتان را در بخش نظرات بپرسید. ما تلفنی هم پاسخگوی شما هستیم. جهت مشاوره با شماره 02122072006 تماس حاصل فرمایید.

مقالات مرتبط:

دیدگاه‌ها:

2 thoughts on “مراحل راه اندازی رستوران از صفر تا صد

 1. ممنون بابت مقاله کامل و جامعتون.
  زدن رستوران تو شهرهای کوچیک هم الان به صرفه هست؟
  باید حتما نرم افزار بخریم؟ مالیات و حسابداریش چجوریه؟

  1. سلام. ممنون بابت اظهار لطفتون.
   زدن رستوران در شهرهای کوچک هم باید حساب شده و با توجه به سطح هزینه افراد باشه. یعنی قیمت گذاری اقلام اهمیت ویژه ای پیدا می کنه.
   استفاده از نرم افزار رستورانی به شما کمک می کنه که راحت تر بتونید فعالیت های مالی رو کنترل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما

شركت سرو فراز با بيش از ٢٠ سال سابقه كار و تجربه در زمينه صنعت هوشمندسازی رستوران،اتوماسيون فرآیندها و انجام پروژه با اكثر برندهای مطرح رستورانی و اتوماسيون با توجه به مشكلاتی كه از نظر امكانات،هزينه ،موجوديت محصولات و …در اين بازار موجه شناخته شده و اقدام به حل مشكل كردند.

سعادت آباد، نبش خیابان ۳۷ (ساختمان قدس)، پلاک۴، واحد ۱۷