مشاوره راه‌اندازی رستوران، خرید تجهیزات رستورانی

  02191009939  سعادت آباد، نبش خیابان ۳۷ (ساختمان قدس)، پلاک۴، واحد ۱۷

سرو فراز

Homeمقالهمدیریت رزرو میز رستوران

مدیریت رزرو میز رستوران

مدیریت رزرو میز رستوران

از جمله خدماتی که رستوران‌ها برای مشتریان فراهم می‌کنند امکان رزرو کردن میز است، به‌همین دلیل مدیریت رزرو میز رستوران می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. بسیاری از مشتریان تمایل دارند که پیش از مراجعه به رستوران مطمئن باشند که می‌توانند غذای خود را سرو کرده بدون اینکه ازدهام جمعیت و شلوغی رستوران وعده غذایی آنها را کنسل کند و مجبور به بازگشت باشند. این مسئله در روزهای خاصی مثل روز ولنتاین یا روز مادر که افراد زیادی برای جشن گرفتن عزیزان خود را به رستوران دعوت می‌کنند و ترافیک رستوران‌ها افزایش پیدا می‌کند اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. امکان رزرو نه‌تنها به مشتری بلکه به مدیریت رستوران در برنامه‌ریزی‌های خود نیز کمک خواهد کرد. در این مقاله تصمیم داریم اطلاعات لازم در مورد مدیریت رزرو میز رستوران را در اختیار شما قرار دهیم تا با تمام جوانب آن آشنا شوید.

مدیریت رزرو میز رستوران و برنامه‌ریزی

سیستم رزرواسیون رستوران با مشخص کردن تعداد رزرو برای هر وعده می‌تواند به مدیران رستوران در برنامه‌ریزی کاری کمک کند. بدین صورت آنها یک آمار قطعی از مشتریان برای یک وعده‌ی غذایی را در اختیار خواهند داشت، در نتیجه می‌توانند برآوردی از اینکه در آن وعده حداقل به چه میزان غذا و چه تعداد کارمند برای سرویس‌دهی مشتریان نیاز دارند داشته باشند و میزان شلوغی هر وعده را تخمین بزنند. در غیر این صورت، ممکن است با ازدحام پیش‌بینی نشده‌ی مشتریان مواجه شده و ضمن اینکه پرسنل رستوران دچار استرس و فشار کاری خواهند شد، نتوانند خدمات مناسبی را به مشتریان خود ارائه کنند. این مسئله می‌تواند باعث نارضایتی مشتریان و در نتیجه از دست دادن آنها شود.

انواع رزرو رستوران

به منظور مدیریت رزرو میز رستوران سعی کنید براساس امکانات رستوران خود امکان انواع رزرو را برای مشتریان خود فراهم کنید. این انواع می‌تواند شامل رزرو یک صندلی، رزرو یک میز کامل، و یا به‌صورت گسترده‌تر رزرو چندین میز برای میهمانی‌های مناسبتی باشد.

همچنین اگر رستوران شما از وسعت کافی برخوردار است، می‌توانید فضای خاصی را برای میهمانی‌های بزرگ و جشن‌ها که مشتریان تعداد زیادی میهمان دعوت می‌کنند و نیاز به یک سالن بزرگ و مجزا دارند در نظر بگیرید. بدین طریق که دو سالن مجزا داشته باشید، یکی برای مشتریان عمومی و دیگری مخصوص میهمانی‌های بزرگ و اختصاصی. بدین صورت مشتری مطمئن خواهد بود میهمانان او با دیگر مشتریان رستوران ادغام نشده و می‌توانند فضای خصوصی‌تر و صمیمانه‌تری داشته باشند. اما اگر فضای رستوران شما کوچک است، از رزرو تمام رستوران برای یک میهمانی خودداری کنید، زیرا در این صورت نمی‌توانید مشتریان روزانه‌ی خود را پذیرا باشید و این امر باعث نارضایتی و از دست دادن آنها خواهد شد.

همچنین می‌توانید جهت رفاه حال مشتری، امکان رزرو را هم به صورت رزرو تلفنی و هم به‌صورت رزرو آنلاین فراهم کنید.

تا تکمیل نفرات هر رزرو میز را به آنها واگذار نکنید

در زمان رزرو میز تعداد نفرات هر رزرو مشخص شده است. اگر زمان مراجعه مشتری تمام نفرات در محل حاضر نشده‌اند از واگذاری میز به مشتری تا زمان تکمیل شدن تمام نفرات آنها خودداری کنید. به‌عنوان مثال یک میز برای چهار نفر رزرو شده است. ابتدا دو نفر از آنها مراجعه کرده و تصمیم دارند منتظر دو نفر دیگر باشند. در چنین وضعیتی از واگذاری میز به آنها خودداری کنید تا هر چهار نفر آنها در محل حاضر شوند، سپس آنها را به میز خودشان راهنمایی کنید. این امر مخصوصاً در روزهای شلوغ می‌تواند از اشغال بی‌مورد میزها جلوگیری کند. البته در روزها یا ساعات خلوت‌تر می‌توانید در این مورد استثناء قائل شوید.

چگونه رزرواسیون مشتری را مدیریت کنیم.

مدیریت رزرو میز رستوران و اشغال بیش‌ازحد میزها

یکی از موارد حائز اهمیت در مدیریت رزرو میز رستوران، جلوگیری از اشغال بیش‌ازحد میز توسط مشتری است. برخی روزها یا در بعضی ساعت‌ها که رستوران خلوت است و میز خالی نیز وجود دارد، نشستن بیش‌ازحد مشتری پشت میز مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما در روزها یا ساعت‌های شلوغ، میزها باید به‌سرعت خالی شوند تا بتوانید از سایر مشتریان نیز پذیرایی کنید.

معمولاً مشتری‌ها وضعیت را درک کرده و پس از صرف غذا بلافاصله میز را ترک می‌کنند. اما برخی مواقع که آنها در حال گفت‌وگو هستند و حواسشان به اطراف نیست، ممکن است به زمان توجه نکنند و متوجه نشوند که مدت زیادی است که پشت میز نشسته‌اند. در چنین مواقعی می‌توانید از این ترفند استفاده کنید که به میز آنها مراجعه کرده از آنها بپرسید آیا به چیز دیگری احتیاج دارند یا خیر. این امر باعث می‌شود که توجه آنها به محیط اطرافشان جلب شده و وضعیت را درک کنند. تنها درصورتی که این ترفند عملی نشد، می‌توانید مستقیماً و بسیار مؤدبانه به آنها بگویید که افراد زیادی منتظر خالی شدن میز هستند.

یکی دیگر از راه‌های سریع‌تر خالی کردن میزها در ساعت‌های شلوغ این است که غذاهایی که سریع‌تر آماده می‌شوند را به مشتریان خود پیشنهاد کنید.

مدیریت رزرو میز رستوران و مدیریت زمان

برای سرعت بخشیدن به سرویس‌دهی که در نهایت منجر به سریع‌تر خالی شدن میز می‌شود، کارهایی را که می‌تواند همزمان انجام شود را در نظر داشته باشید. به‌عنوان مثال، زمانی که به سمت میز مشتری می‌روید تا سفارش او را دریافت کنید، دست‌خالی به آنجا نروید، بلکه سبد نان، لیوان‌ها و برخی از مواد اولیه‌ی لازم را هم می‌توانید همراه خود ببرید. هدف این است که تعداد مراجعه به میزها را کاهش داده و در زمان صرفه‌جویی کنید. بدین طریق برای هر میز چند دقیقه‌ی ارزشمند صرفه‌جویی خواهد شد که می‌تواند صرف سرویس دادن به تعدادی مشتری دیگر شود. همچنین پس از اینکه مشتری غذای خود را صرف کرد و خواستید به میز او مراجعه کنید، می‌توانید صورتحساب میز را آماده کرده و با خود ببرید تا در صورتی که مشتری سفارش دیگری نداشت و درخواست صورتحساب کرد، بلافاصله آن را در اختیار او قرار دهید.

علاوه بر اینها، شما با طراحی دکوراسیون فضای داخلی رستوران نیز می‌توانید زمان استفاده از میزها را کاهش دهید. استفاده از رنگ‌های درخشان محرک بوده و باعث می‌شود که مشتریان زیاد احساس راحتی نکنند و زودتر محل را ترک کنند. همچنین انتخاب صندلی‌هایی که چندان راحت نباشد می‌تواند باعث شود که مشتری غذای خود را سریع‌تر صرف کند. پخش موزیک با صدای بلند و ریتم شاد نیز مشتریان را تشویق می‌کند که سریع‌تر غذای خود را میل کنند.

در انتها، شما می‌توانید با کاهش دادن انتخاب‌های منو در زمان صرفه‌جویی کنید. زمانی که لیست منوی غذاها طولانی باشد، مشتری زمان بیشتری را صرف انتخاب و تصمیم‌گیری خواهد کرد. همچنین تنوع غذایی زیاد مدت زمان انتظار برای آماده شدن غذا را افزایش خواهد داد. محدود بودن لیست منو هم باعث سرعت در سرویس‌دهی خواهد شد و هم مشتری راضی‌تر خواهد بود چون در انتخاب غذا سردرگم نخواهد شد و می‌تواند سریع‌تر به نتیجه برسد.

سخن آخر

در این مقاله شما را با مدیریت رزرو میز رستوران آشنا کردیم. به خاطر داشته باشید که در همه حال رضایت مشتری را مدنظر داشته باشید و سعی کنید بین خواسته‌های خودتان و خواسته‌های مشتری تعادل برقرار کنید. شاید با فشار بر مشتری بتوانید چند دقیقه‌ای بیشتر در زمان صرفه‌جویی تا بتوانید از مشتریان بیشتری پذیرایی کنید، اما این احتمال نیز وجود دارد که در این بین تعدادی از آنها را نیز از دست بدهید. فقط زمانی که مجبور هستید و آنهم بسیار محتاطانه و در کمال ادب و نزاکت سعی کنید مشتریان را مطابق خواسته‌های خودتان مدیریت کنید. برای مدیریت بهتر رستوران می‌توانید از نرم افزار رستوران سپیدز استفاده نمایید. جهت آشنایی با این محصول وارد صفحه نرم‌افزارها شوید.

برای مدیریت رستوران هرچه بیشتر وقت و انرژی بگذارید، مشتریان و پرسنل شما خوشحال‌تر هستند. چرا به کمک تجهیزات رستوران‌داری، مدیریت خود را تقویت نمی‌کنید؟ فقط کافیست با ما تماس بگیرید تا راهنمای شما باشیم.

مقالات مرتبط:

دیدگاه‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شركت سرو فراز با بيش از ٢٠ سال سابقه كار و تجربه در زمينه صنعت هوشمندسازی رستوران،اتوماسيون فرآیندها و انجام پروژه با اكثر برندهای مطرح رستورانی و اتوماسيون با توجه به مشكلاتی كه از نظر امكانات،هزينه ،موجوديت محصولات و …در اين بازار موجه شناخته شده و اقدام به حل مشكل كردند.

سعادت آباد، نبش خیابان ۳۷ (ساختمان قدس)، پلاک۴، واحد ۱۷ - شرکت سرو فراز آرین