مشاوره راه‌اندازی رستوران، خرید تجهیزات رستورانی

  02191009939  سعادت آباد، نبش خیابان ۳۷ (ساختمان قدس)، پلاک۴، واحد ۱۷

سرو فراز

Homeمقالهفودهال چیست؟ از مفهوم فودهال تا انواع آن

فودهال چیست؟ از مفهوم فودهال تا انواع آن

فودهال چیست

فود هال بازاری بزرگ و گسترده است که شامل تعداد زیادی رستوران کوچک ، فروشندگان مواد اولیه ، یک یا چند فروشگاه با محوریت غذا و یا ارایه کننده خوراکی هایی برای وعده های مختلف روزانه که در محیطی باطراحی یکپارچه گرد هم آمده‌اند.

در نگاهی دیگر می توان اینطور تعریف کرد فروشگاه  فضای کافه تریا مانند است که مشتریان می توانند از بین چند فروشنده غذا انتخاب کنند و در یک محیط جمعی غذا بخورند. سالن های غذا یا فودهال ها محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند و در شهرهای سراسر کشور با سرعت بسیار بالایی شروع به ظهور کرده اند. یکی از ویژگی های مشترک فودهال این است که آنها اغلب انواع مختلفی از غذاهای یک شهر را به نمایش می گذارند و گزینه های زیادی را به مهمانان ارائه می دهند که همگی به راحتی در یک مکان قرار دارند. مشابه روند فودتراک‌ها، فودهال‌ ها نشان دهنده یک روش جایگزین برای صرف غذا هستند که نسبت به انواع دیگر رستوران ها، گزینه ها انتخاب بیشتری را ارائه می دهد.

معنی فودهال

معنی فودهال

اصطلاح “فود هال ” به معنای سالن غذا به طور فزاینده ای در ایالات متحده استفاده می شود ، در برخی از کشورهای آسیا و اقیانوسیه، “فود هال ” معادل “فود کورت” در آمریکای شمالی است، یا این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می شوند. فودکورت به معنای مکانی است که فروشگاه های زنجیره ای فست فود در یک مرکز خرید واقع شده است.

آنچه از دایر کردن یک فودهال دنبال می شود، گرد آوردی مدل ها و انواع خوراکی ها دریک مکان  می باشد(یک شهر غذایی). برخلاف فودکورت که معمولا در پاساژها و یا مراکز خرید به عنوان یک سرویس در کنار خدمات خرید ارائه می‌شود، فودهال خود به تنهایی می تواند در یک محیط مستقل برپا شود و خدمات ارائه کند.

در تعریفی ساده تر ارایه تمامی خوراکی ها و مواد غذایی زیر یک سقف را می توان فودهال نامید.

یعنی صرفا به ارائه غذا بسنده نشده و تمام مشاغل مرتبط با غذا، مثلاً فروشگاه گوشت و مرغ، و یا فروشگاه مواد غذایی نیز در فودهال ها تعریف شده و دارای جایگاه هستند.

انواع فودهال

انواع فودهال

در حال حاضر، دو نوع فود هال وجود دارد :

۱. با مدیریت متمرکز

– در یک فود هال  با مدیریت متمرکز (یک فروشنده) ، همه گزینه های تولید و سرو خوراکی ها و نوشیدنی ها در قرفه های مختلف  توسط یک فروشنده  ارایه  می شود و دارای یک صندوق فروش متمرکز می باشد. این به مشتریان  فرصت می دهد تا از امکانات مختلف فودهال به راحتی استفاده کند

۲. چند فروشنده

فودهال های  چند فروشنده  فضایی را برای فروشندگان(برند ها ی رستورانی و کافه و نان فروشی ها و …)  مختلف اجاره می دهند تا  قرفه  هایی راه اندازی کنند. برخی از فود هال ها ،قرفه های  خود را به مدت طولانی اجاره می دهند و برخی قرفه ها را برای بهترین تنوع به صورت چرخشی به اجاره می دهند.

مزیت فودهال نسبت به رستوران‌ها

مزیت فودهال

فودهال‌ها مزایای مختلفی را برای اپراتورهای خدمات غذایی ارائه می دهند. راه اندازی رستوران خود از ابتدا شامل بخش های  زیادی است. رستوران‌داران مشتاق به‌جای سرمایه‌گذاری در یک ساختمان و مسئولیت آب و برق، قوانین  ایمنی و نگهداری و غیره …، فضای کسب و کار  خود را از مالک فودهال  اجاره می‌کنند. کل هزینه سرمایه گذاری بسیار مقرون به صرفه تر از افتتاح رستوران  است، ریسک بسیار کمتری برای اجاره فضایی در یک سالن غذا و سرمایه گذاری در فضای خودتان وجود دارد، شما مسئولیتی در قبال نگهداری ساختمان، نمای بیرونی یا پارکینگ نخواهید داشت، و بدون حواس‌پرتی که معمولاً با داشتن یک رستوران مرتبط است، می‌توانید بر روی تعریف واضح برند خود تمرکز کنید.

مقالات مرتبط:

دیدگاه‌ها:

One thought on “فودهال چیست؟ از مفهوم فودهال تا انواع آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شركت سرو فراز با بيش از ٢٠ سال سابقه كار و تجربه در زمينه صنعت هوشمندسازی رستوران،اتوماسيون فرآیندها و انجام پروژه با اكثر برندهای مطرح رستورانی و اتوماسيون با توجه به مشكلاتی كه از نظر امكانات،هزينه ،موجوديت محصولات و …در اين بازار موجه شناخته شده و اقدام به حل مشكل كردند.

سعادت آباد، نبش خیابان ۳۷ (ساختمان قدس)، پلاک۴، واحد ۱۷ - شرکت سرو فراز آرین