مشاوره راه‌اندازی رستوران، خرید تجهیزات رستورانی

  02191009939  سعادت آباد، نبش خیابان ۳۷ (ساختمان قدس)، پلاک۴، واحد ۱۷

سرو فراز

Homeمقالهطراحی کافی شاپ

طراحی کافی شاپ

طراحی کافی شاپ

طراحی کافی شاپ یکی از مهم‌ترین عوامل جذب مشتری محسوب می‌شود. به‌همین دلیل لازم است که توجه بیشتری به طراحی فضای داخلی کافی شاپ داشته باشید. مشتری وقتی می‌خواهد قهوه بنوشد یا غذایی صرف کند، ترجیح می‌دهد به کافی شاپی مراجعه کند که از بودن در آنجا لذت ببرد و احساس آرامش داشته باشد. او تمایل دارد برای لحظاتی از دنیای شلوغ بیرون فاصله بگیرد و کمی استراحت کند. برای همین ترجیح می‌دهد که وارد فضای متفاوتی شود تا بتواند حال و هوای خود را تغییر دهد و در آرامش و به دور از هیاهوی بیرون قهوه‌ی خود را بنوشد یا غذای خود را صرف کند.

وقتی کسی می‌خواهد دوست خود را دعوت کند، یا گروهی از دوستان یا یک خانواده می‌خواهند لحظاتی را در کنار یکدیگر بگذرانند، ترجیح می‌دهند به فضای متفاوتی بروند، در آنجا سلفی بگیرند و لحظات خاطره‌انگیزی برای خود ایجاد کنند. اینها و بسیاری عوامل دیگر گویای این هستند که طراحی کافی شاپ تا چه میزان می‌تواند اهمیت داشته و در جلب مشتری تأثیرگذار باشد. در این مقاله تصمیم داریم با شما از طراحی دکوراسیون کافی شاپ صحبت کنیم.

عوامل اصلی در طراحی دکوراسیون کافی شاپ

زمانی که تصمیم می‌گیرید کافی شاپ خود را راه‌اندازی کنید و می‌خواهید فضای داخلی آن را طراحی کنید، لازم است که با عوامل اصلی در طراحی دکوراسیون کافی شاپ آشنایی داشته باشید. در ادامه، این عوامل اصلی را به شما معرفی کرده و در مورد هر کدام توضیح خواهیم داد.

انتخاب یک سبک طراحی

اولین قدم در طراحی کافی شاپ انتخاب یک سبک طراحی کلی برای فضای داخلی است. برای انتخاب سبک طراحی، ابتدا باید نوع مشتریان آن محله‌ای که در آن قرار دارید را ارزیابی کرده و براساس سلیقه‌ی آنها انتخاب و طراحی شود. محله‌های مختلف با فرهنگ‌های مختلف، سبک‌های مختلفی را پسند می‌کنند. به‌عنوان مثال، اگر کافی شاپ شما در نزدیکی مراکز دانشگاهی و فرهنگی قرار دارد یک سبک طراحی و اگر در یک محله‌ی بازاری قرار دارد و بیشتر با کسبه سروکار دارید، سبک دیگری را طلب می‌کند.

سپس باید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید مشتری نوشیدنی یا غذای خود را به سرعت مصرف کرده و آنجا را ترک کند یا ترجیح می‌دهید در محل بماند و وقت بیشتری را در آنجا بگذراند. شما با انتخاب سبک و نوع طراحی دکوراسیون داخلی کافی شاپ می‌توانید میزان ماندگاری مشتری در محل را مشخص کنید. به‌عنوان مثال، می‌توانید با انتخاب رنگ‌هایی که جلوه زیادی دارند و صندلی‌های مینیمال که نشستن برروی آنها چندان راحت نیست، مشتری را تشویق کنید که پس از مصرف نوشیدنی خود، سریع‌تر آنجا را ترک کند. یا با انتخاب مبلمان راحت، پخش موسیقی آرامش‌بخش، استفاده از وسایل چوبی که فضای گرم و آرامبخشی را ایجاد می‌کنند، مشتری را به بیشتر ماندن تشویق کنید.

معروف‌ترین سبک‌هایی که در حال حاضر کافی شاپ‌ها برای طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می‌کنند شامل کافه هنری، کافه کتاب، کافه فیلم، کافه ورزشی، کافه گالری و کافه فرانسوی است.

نورپردازی کافی شاپ

نورپردازی کافی شاپ می‌تواند همه چیز را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین مهم است که سبک نورپردازی را نیز هماهنگ با سبک طراحی اجرا کنید. یک نورپردازی اشتباه می‌تواند تمام زحمات شما در طراحی دکوراسیون داخلی کافی شاپ را خراب کند. اگر در طراحی کافی شاپ از سبک قهوه‌خانه‌ای استفاده کرده‌اید، بهتر است که از چراغ‌های کم‌نور استفاده شود تا بتواند فضای سنتی و قدیمی را تداعی کند. همچنین می‌توانید با استفاده از چراغ‌هایی با زاویه نور بسته، فضاها را از یکدیگر تفکیک کنید تا مشتری در محل‌های مشخصی قرار بگیرد. همچنین می‌توانید برای جداسازی بیشتر فضای داخلی از فضای بیرونی، پنجره‌های کافی شاپ را کوچک کنید تا در طول روز نور آفتاب به داخل نفوذ نکند و با نورپردازی مناسب فضایی کاملاً متفاوت را برای مشتری خلق کنید. ولی در همه‌ی حالت‌ها باید نور به اندازه‌ای باشد که مشتری احساس راحتی کند. در حالت دیگر و اگر کافی شاپ نزدیک فضای سبز است، می‌توانید دیوارها را تمام شیشه انتخاب کنید تا مشتری بتواند ضمن بودن در یک فضای بسته و در سکوت از سرسبزی منظره و روشنایی آفتاب نیز استفاده کند.

مبلمان کافی شاپ

انتخاب نوع مبلمان و چیدمان آنها نیز اهمیت بسیار زیادی در طراحی کافی شاپ دارد. در مرحله‌ی اول، مبلمان انتخابی شما باید هماهنگ با سبکی که برای طراحی انتخاب کرده‌اید باشد. متریالی که برای مبلمان استفاده می‌کنید باید مطابق با حال‌وهوایی که می‌خواهید ایجاد کنید باشد. همچنین در چیدمان مبلمان به اندازه‌ی کافی فضای خالی داشته باشید که مشتری هنگام رفت‌وآمد احساس راحتی داشته باشد. هیچ چیز بدتر از این نیست که مشتری وارد کافه‌ای شود و احساس تنگی فضا و خفگی به او دست دهد.

ضمن اینکه میز و صندلی‌ها باید به اندازه‌ی کافی از هم فاصله داشته باشند که حریم خصوصی مشتری حفظ شود. برخی از کافه‌ها برای اینکه بیشتر از فضا استفاده کرده و درعین‌حال یک حریم خصوصی برای مشتری ایجاد کنند، با استفاده از پنل محل نشستن مشتریان را از یکدیگر تفکیک می‌کنند. استفاده از عناصر کوچک و کم هزینه‌ای مثل گلدان‌های کوچک گل نیز می‌تواند فضا را زنده‌تر کرده و به آن لطافت ببخشد.

طراحی کانتر کافی شاپ

از دیکر عوامل مهم در طراحی کافی شاپ که باید توجه ویژه‌ای به آن داشت، کانتر کافی شاپ است. کانتر نقطه طلایی طراحی فضای داخلی کافی شاپ محسوب می‌شود. مشتری به محض ورود، قبل از هر چیز کانتر را مشاهده می‌کند و حتی در زمان نشستن نیز اغلب نگاه‌ها به آن سمت است. بنابراین، دکوراسیون کانتر می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در فضاسازی داخلی داشته باشد.

سعی کنید از یک ایده‌ی خلاقانه و جذاب برای طراحی کانتر کافی شاپ استفاده کنید. آنجا را با عناصر اضافه شلوغ نکنید و در تمیز نگه‌داشتن آن جدیت به‌خرج دهید. شلوغ بودن کانتر می‌تواند حس کثیف بودن را القاء کند. آنجا محلی است که سفارش مشتری از آن خارج می‌شود. بنابراین، برای جلب اعتماد مشتری باید حساسیت ویژه‌ای نسبت به این بخش از کافی شاپ داشته باشید.

درصورتی که علاوه بر قهوه و نوشیدنی‌ها، غذا نیز سرو می‌کنید، بهتر است که یک آشپزخانه پنهان و جدای از کانتر داشته باشید. بدین ترتیب که مراحل آماده‌سازی غذا در آشپزخانه پنهان انجام شده و فقط تحویل آن و تهیه نوشیدنی‌ها در کانتر انجام شود.

سخن آخر

در این مقاله فرآیند طراحی کافی شاپ را برای شما توضیح دادیم. شما می‌توانید از شرکت‌های طراحی دکوراسیون کمک بگیرید تا در طراحی فضای داخلی کافی شاپ به شما کمک کنند. اما اگر تصمیم دارید خودتان این کار را انجام دهید، بهتر است با متریال‌های قابل استفاده آشنا باشید. استانداردهای لازم را بدانید. به کافی شاپ‌های مختلف مراجعه کرده و فضاهای مختلف را تجربه کرده و با مدیران آنها مشورت کنید. سپس طرح خود را به دقت و با تمام جزئیات برروی کاغذ پیاده کنید تا در زمان اجرا با مشکلی مواجه نشوید.

هدف اصلی در طراحی دکوراسیون کافی شاپ ایجاد فضایی میهمان‌نواز با حس خوش‌آمدگویی برای مشتریان است. بنابراین تمام عناصر موجود در فضا باید از یک زیبایی بصری برخوردار بوده و با هم هماهنگ باشند تا در مجموع یک حال‌وهوای خاص را ایجاد کنند. در بازار رقابتی امروز، هرچه بیشتر خلاقیت به خرج دهید و محیطی زیباتر خلق کنید به همان نسبت هم مشتری بیشتری جذب کرده و سود بیشتری خواهید داشت. همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای مدیریت هر چه بهتر کافی شاپ خود، با نرم افزار کافی شاپ سپیدز آشنا شوید.

در حال راه‌اندازی کافه هستید و نیاز به مشاوره بابت تجهیزات، سخت‌افزار و نرم‌افزار کافی‌شاپ دارید؟ سوالتان را از ما بپرسید. یا با ما تماس بگیرید.

مقالات مرتبط:

دیدگاه‌ها:

2 thoughts on “طراحی کافی شاپ

  1. سلام. مقاله جالبی بود. ما زمانی که می‌خواستیم کافی شاپ خودمون را طراحی کنیم خیلی رنگ برامون مهم بود. الان فهمیدم علاوه بر رنگ، نور و المان های استفاده شده در محیط هم مهم هستند.

    1. سلام. بله در طراحی کافه و کافی شاپ باید به نکات زیادی توجه کرد. برای طراحی حرفه ای کافی شاپ حتما باید از مشاور استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شركت سرو فراز با بيش از ٢٠ سال سابقه كار و تجربه در زمينه صنعت هوشمندسازی رستوران،اتوماسيون فرآیندها و انجام پروژه با اكثر برندهای مطرح رستورانی و اتوماسيون با توجه به مشكلاتی كه از نظر امكانات،هزينه ،موجوديت محصولات و …در اين بازار موجه شناخته شده و اقدام به حل مشكل كردند.

سعادت آباد، نبش خیابان ۳۷ (ساختمان قدس)، پلاک۴، واحد ۱۷ - شرکت سرو فراز آرین